petak, 22. travnja 2016.

Da li znate šta sve može da se napravi od uljane repice?













Pogače i sačme uljane repice

Pogače uljane repice se prema Pravilniku dobijaju presovanjem semena uljane repice (Napus oleifera) i ogrštice (Brassica rapa oleifera) i treba da sadrže minimum 27% sirovih proteina. Sačma uljane repice se svrstava u dve klase kvaliteta. Obe klase treba da sadrže minimalno 36% sirovih proteina, ali je za sačmu predviđeno minimum 40 mmol/g glukozinolata. Seme uljane repice sadrži glikozid sinirgin i enzim mirozin. U prisustvu vode enzim se aktivira i razlaže sinirgin do alilsenfovog ulja, koje draži sluzokožu digestivnih organa i mokraćne bešike. Zbog ovog problema preporučuje se da koncentratne obroke koji sadrže sačmu uljane repice ne treba kvasiti. Postavlja se pitanje šta će biti kada životinje pojedu ovakvu hranu s obzirom da u digestivnim organima ima vode? To je istina, ali tada nema dovoljno vremena da se aktivira sinirgin. Zbog ovih problema, preporučuje se ograničeno korišćenje pogače i sačme repice kod odraslih životinja. Upotreba sačme uljane repice je rizična jer postoji mogućnost da se javi problem u reprodukciji, smanjenje prirasta i povećanje tiroidne žlezde. Međutim, novije sorte uljane repice sadrže znatno manje količine ovih štetnih materija, pa se proteinima sačme uljane repice može zameniti do 25% proteina obroka.


Slama uljane repice

Pored sačme i pogače, postoje i drugi sekundarni proizvodi uljane repice koji se mogu koristi u različite svrhe, na različite načine. Posle žetve uljane repice ostaje slama koja je jako kvalitetna sa aspekta upijanja vode, jer može da upije i do 8 puta više vode od slame žita pa je izvrsna za prostirku. Takođe, slama se može i zaoravati ili koristiti kao malč. U poslednje vreme, termoelektrane su počele da otkupljuju slamu kao energent.
Slama uljane repice može se koristiti i u ishrani mlečnih krava u ekstremnim situacijama gde  zbog mraza i velike suše nema dovoljno voluminozne hrane za ishranu goveda. Cela biljka uljane repice se koristi u ishrani tovne junadi, a može poslužiti i kao hrana za mlečne krave. Najhranljiviji delovi su lišće, cvet i komuška.

Seno uljane repice

Kada je u pitanju seno uljane repice, pre svega se mora obratiti pažnja na tip kose koja se koristi. Mora se koristiti kosa sa kondicionerima zbog stabla koja se moraju usitniti jer je jako gruba i puna vode, čime se znatno skraćuje vreme potrebno za sušenje. Nedostatak proizvodnje sena je osipanje, odnosno gubitak listova do kojeg dolazi tokom manipulacije sa pokošenom masom. Ukoliko seno uljane repice skladištimo nedovoljno osušeno, može doći do pojave plesni i kvarenja.

Silaža uljane repice

Spremanje silaže je ekonomski isplativije od sena, zbog kraćeg sušenja i manjih gubitaka najvrednijih delova biljke. Biljka uljane repice u fazi košenja sadrži 85-90% vlage, pa tokom gaženja ovako mokre mase dolazi do gubitka hranljivih sastojaka. Pokošenu masu treba ostaviti da se prosuši do 60-65 % vlage, odnosno 40 % suve materije. Siliranje će smanjiti količinu prisutnih nitrata čime će ona biti sigurna za ishranu životinja. Silos treba slojevito puniti sa zelenom masom repice u kombinaciji sa zelenom masom žita. Siliranjem prevlažene mase, zbog visokog sadržaja azota dobije se silaža koja ima neugodan miris i životinje je nerado jedu.

Ono što je jako važno, to je da u obrok treba postepeno uvoditi, kroz 7-10 dana izmešano sa ostalom voluminoznom hranom. Naglo uvođenje može dovesti do nadima.

 Kao sirovina za pripremu supstrata za proizvodnju bukovače

Bukovača je jestiva gljiva koja su u našim šumama može naći u saprofitskom obliku i kao parazit na živom drvetu. Značajna je po sadržaju belančevina, esencijalnim aminokiselinama, mineralnih materija i vitamina.
Priprema supstrata:
Ovde se koristi stablo uljane repice koje ima dobru moć upijanja vode. Stabla se iseckaju veličinu 3-5 cm. Još bolje je ako se sirovina izlomi jer apsorbuje više vode. Tako pripremljena se termički pasterizuje ili steriliše. Sterilizacija se obavlja kuvanjem stabla u vremenu od 30 min. Jednostavniji način, ali nešto lošiji je da se prelije ključalom vodom i ostavi da stoji 24 časa.  Supstrat se posle termičke obrade ohladi na plastičnoj foliji, nakon čega se obavlja punjenje vreća uz usejavanje micelije.

  Biodizel

 Biodizel je tečno gorivo proizvedeno iz biljnih ulja ili iz korišćenih ulja i masti. Biodizel veoma čisto sagoreva i podseća na standardni dizel. Proizvodi se od ulja koje se dobija od suncokreta, soje ili uljane repice pomoću metanola i katalizatora. Po hemijskom sastavu je mešavina metil estara masnih kiselina. Ovo gorivo jeste obnovljivi izvor energije jer se troši onom brzinom kojom se obnavlja. Gorivo je delom nižeg energetskog sadržaja, ali sadrži veći procenat kiseonika što pomaže boljem sagorevanju.

Konvencionalni dizel-motori bez teškoća koriste gorivo sa 20 % biodizela, a mnogi novi motori već mogu da koriste i čist biodizel. Biogoriva ne zahtevaju proizvodnju novog automobila odnosno novog automobilskog motora, ona već sada imaju veliku prednost nad vodoničnom tehnologijom koja je tek u začetku.
Ova kompatibilnost sa postojećim motorima podstakla je mnoge zemlje da se okrenu biogorivu, uverene da će na taj način moći da smanje troškove fosilnih goriva.

Med

 Med od uljane repice je jako cenjen u svetu. Pčele na ovoj paši dožive neverovatan razvoj. I pored toga što su u vreme cvetanja uljane repice pčelinja društva u uzlaznoj putanji to ne umanjuje kvalitet ovog meda. Bogat je polenom i mineralima. Kristališe veoma brzo, već nekoliko dana nakon vrcanja. Za razliku od suncokretovog koji kristališe krupnim kristalima, med od uljane repice ima veoma fine kristale, tako da med podseća na mast. Zbog takve osobine koristi se u kozmetici u izradi raznih krema na bazi meda.

Preuzeto:agropress.org.rs



SOČNI MAFINI S NUTELLOM KAD IH POSLUŽITE SVI ĆE TRAŽITI RECEPT







Sastojci
TJESTO
225 g brasna
50 g kakaa
3 zlicice praska za pecivo
prstohvat soli
120 g smedjeg secera (ja sam koristila obicni)
2 jaja
250 g slatkog tecnog vrhnja
6 zlica ulja
par zlica Nutele
COKOLADNA GLAZURA
par zlica Nutele
COKOLADNA GLAZURA 2
200 g tamne cokolade
25g putera
50 g slatkog tecnog vrhnja
Priprema
1.
Zagrijat cemo pecnicu na 200°C.
Sve suhe sastojke : brasno, prasak za pecivo,secer,kakao spojit cemo u jednoj posudi.
2.
Jaja cemo lagano izmutit elektricnim mixerom ili pak zicom. Dodati im ulje i vrhnje.Promjesati.
Tekucu masu pridruzit cemo onoj suhoj te sve umjesati i napraviti jednu lijepu glatku masu. Ne predugo i intenzivno mjesati mixerom.
3.
Svaku kosaricu cemo napuniti do pola. Zatim staviti jednu zlicicu Nutele i pokriti drugim djelom tjesta. (Pri tome pazite da ih ne prepunite te da vam kasnije iscure.)

4.
ZA COKOLADNU GLAZURU:
Na pari otopite cokoladu s putrom (ne na kipucoj vodi nego ju maknite da ne vrije) kad je otopljena dodajte vrhnje i sve mjesajte dok ne dobijete lijepu glatku masu. Ohladjene Muffine premazati zlicicom ili im samo namociti glavice u cokoladnoj kremi.

5.
Peci ih ca. 20 minuta. Muffini su gotovi kad se na pritisak prsta opet vrate gore.
Ohladjene Muffine premazat cemo malo zagrijanom ili dooooobro izmjesanom Nutelom.

A onda zazmiriti, ukljuciti Rundeka i zaboraviti na sve dijete svijeta 
Radujem se vasim slikama 

Posluživanje

U originalnom receptu iz knjige “1 Teig 100 Muffins” se umjesto Nutele koristi crna cokolada.
Dakle unutra ide komadic crne cokolade pa opet tjesto. Takodjer je i glazura od iste.

Ja sam radila i jedno i drugo. Nutela mi je definitivno favorit.




Preuzeto:maminireceptici.com

utorak, 19. travnja 2016.

PREDIVNA TORTA SA MALINAMA


ZA DVE KORICE POTREBNO JE:
10 belanaca
10 kašika šećera
12 kašika samlevenih oraha
2 kašike prosejanog brašna
100 g narendane crne čokolade Menaž
Najčešće korice pravim posebno, bez obzira na strune i noževe najlepše su mi i iste debljine ovako pojedinačno kada ih ispečem.
Dakle, umutiti u čvrst šam 5 belanaca sa 5 kašika šećera, pa špatulom umešati 6 kašika samlevenih oraha, 1 kašiku prosejanog brašna i 50 g narendane čokolade.
Peći u plehu obloženim papirom za pečenje dim. 35×25 cm, na 190C, 20-ak minuta.
I tako još jednom.
Za crveni fil:
500 g malina svežih ili smrznutih
300 g šećera
2 dl vode
2 pudinga od malina
nekoliko kažika vode da se razmuti puding
Kratko ušpinovati šećer sa vodom, više prokuvati, pa dodati maline.
Kažem kratko, jer ćete dodati puding koji u svakom slučaju steže, zato bez obzira da li su sveže ili smrznute (koje već sadrže vodu) maline nije potrebno dugo kuvati, odnosno da se šećer pretvori u sirup. U svakom slučaju ako preterate sa kuvanjem, uvek možete dodati malo vode, ali to ćete najbolje videti kada se smesa prokuva sa pudingom.
Znači kada se maline raspadnu (vodite računa da je smrznutim uvek potrebno malo više vremena) dodati dva razmućena (sa vodom) pudinga i kuvati stalno mešajući dok se ne zgusne.
Kod smrznutih malina, koje su po pravilu kiselije, jer ima i ne baš zrelih primeraka, dodati još šećera, može na početku kristal ili pri kraju prah šećer. Probajte pa ocenite sami.
Za žuti fil:
600 ml mleka
10 žumanaca
150 g šećera
3 kašike gustina
2 kašike prosejanog brašna
šipka vanile
250 g putera
Umutiti malo žumanca sa 5 kašika šećera od 150g, sve razmutiti sa malo mleka od onih 600 ml, pa dodati gustin, prosejano brašno i skuvati u ostatku mleka. Dodati srž iz šipke vanile (uvek je izmešam sa malo kristal šećera pre dodavanja da se ona sitna zrnca razdvoje).
Sve vreme mešajući žicom skuvati krem, pa ga pokriti folijom da se ne bi napravila korica.
Kada se ohladi do kraja, dodavati postepeno krem u prethodno penasto umućen puter.
Sve mutiti još malo da se lepo sjedini.
ZA ČOKOLADNI PREMAZ:
200 g crne čokolade Menaž
70 g putera
3 kašike ulja
Rastopiti čokoladu sa puterom, mešati van šporeta neprekidno dok se ne napravi glatka smesa, pa dodati ulje, sjediniti i ostaviti da se prohladi, ali ne previše da se nevbi čokolada stegla, teško će se premazivati
FILOVANJE IDE SLEDEĆIM REDOM:
1. korica
1/2 crvenog fila
1/2 žutog fila
1/2 čokoladnog premaza
2. korica
2/2 crvenog fila
2/2 žutog fila
2/2 čokoladnog premaza
Ovoga puta tortu sam ukrasila sa 2 kašike crvenog fila i umućenom ganache kremom. U 250 g zagrejane slatke pavlake rastopila sam 200 g crne čokolade, neprekidno mešajući. Kada se ohladila ostavila sam je na dodatno hlađenje u frižider, pa nakon toga je umutila mikserom i ukrašavala špricem.
… posle 2/2 čokoladnog premaza stavila sam šlag od čokolade. Ova torta, zapravo crven fil, pretrpeo je izvesne izmene, tačnije ovde sam stavila i jedan crveni želatin. Međutim, to je previše, naravno fil je dosta želiran, a kako puding sasvim dovoljno steže, nema potrebe za želatinom i sama struktura fila je mnogo ukusnija.


(slatkikutak.co)(euskola.com)

nedjelja, 17. travnja 2016.

TORTA “MUNCHMALOW”

Sastojci
Sastojci za kore
15 belanaca
30 kašika šećera
soli u prst
Sastojci za fil
15 žumanaca
200g šećera u prahu
250g margarina
50-100g čokolade
Glazura
100g čokolade
oko 3 kašike mleka
2 kašike zejtina
Priprema
1.
Izmutite 3 kore od po :
5 belanaca i 10 kašika šećera. Pre mućenja , u belanca stavite malo soli, u prst.
2.
Ovo što sledi je bitno: Kore peći na okrenutom plehu, na njegovom dnu. Obavezno koristite pek-papir. Ako pečete okruglu tortu koristite dimenziju od prečnika 30cm, a ako (kao ja) preferirate četvrtastu (lakše se seče) onda koru pre pečenja oblikujte u četvrtasti oblik preko pek-papira koji treba da bude nešto veći od kore. Belanca su čvrsto umućena pa ih lepo možete oblikovati u željeni četvrtasti oblik, ali naravno tako da kora ima debljinu otprilike dva prsta.
3.
A ovo je najbitnije: Rernu zagrejati na 200 C , ubaciti koru , pa odmah smanjiti temperaturu rerne na 100 C. Pečenje traje tačno 20 minuta. Koru izvaditi iz rerne, nikako je ne okretati na sto, već pleh primaći stolu i povući ivicu od pek-papira kako bi kora samo prešla sa okrenutog dna na sto bez okretanja i ostala na papiru da se ohladi dok pečete sledeće dve.
Fil:
1.
Umutiti mikserom 15 žumanaca sa 200g šećera u prahu, mutiti dok žumanca ne “pobele”.
Skuvati ih na pari (od trenutka kad zapišti para, nešto manje od 15 min.), a pred kraj kuvanja dodati čokoladu.
Umutiti margarin pa ga dodati u ohlađeni fil.
Ja sam dodala i nekoliko kašika umućenog šlaga u fil (u ovoj rođendanskoj verziji) ali to nije obavezno.
Preliv:
Čokoladu rastopiti sa mlekom ili vodom ali da ne zavri.Izmaći sa vatre pa umešati zejtin. Preliti preko torte tako da slobodno curi po malo sa njenih ivica (mora biti prohlađena da ne otopi margarin u filu).
Filovati: Između kora , odozgo i sastrane naneti fil, a preko glazuru od čokolade.
1.
Pečena kora.
Cela torta.
Posluživanje
Ova torta je jednostavna za pripremu , ali morate pogoditi pravu temperaturu pečenja.Kore se prilikom pečenja malo rašire ali moraju da zadrže maltene istu debljinu kao i pre pečenja. Ako je temperatura prejaka, kora će u rerni porasti, ali će splasnuti kad je izvadite iz rerne. U mom šporetu idealna temperatura je 200 C da bi se dobila debela PENASTA kora.
Na slici je četvrtasta torta ,od 10 jaja i dve kore. Tako mi je brže jer pečem samo jednu koru koju podelim na pola.
Na ove poslednje tri slike je torta sa tri kore od po 5 belanaca. Kore sam pekla u četvrtastoj tepsiji dimenzija 45×30 ali je dimenzija kora manja za pet ili šest cm i po širini i po dužini jer sam ostavila mesta za slučaj da se malo rašire u toku pečenja.

 Izvor: Receptizasve.work.preuzeto:euskola.com